YUMURTALIK KANSERİ

Merhabalar, ben Prof. Dr. Korhan Kahraman. 20 yıllık akademik kariyer ve binlerce ameliyata dayanan tecrübe ile yanınızdayız. Yumurtalık kanseri ameliyatı başarılı olabilmesi için deneyim çok önemlidir. Yurt dışı ve yurt içi akademik kariyerim ile birlikte binlerce hasta tecrübesiyle yumurtalık kanseri ameliyatında güvendesiniz.  İletişim sayfamızdan randevu alabilirsiniz.

uterus-doctor-holding-anatomy-model-study-diagnosis-treatment-hospital

KANSER TEDAVİSİ OLAN HASTALARIMIZDAN GELEN YORUMLAR

Hu… Bu…

Annemin aylardır geçmek bilmeyen karın ağrısı, iştahsızlıgı ve kilo kaybı sebebiyle gitmedigimiz doktor kalmamıştı.Hastalığına tam anlamıyla bir teşhis konulamadı.Hastası olanlar çok iyi bilir ki beklemek ve belirsizlik gerçekten çok zordur.Çok şükür ki her an ulaşabildiğiniz, samimiyeti, başarısı, ilgisi,hastaya ayrı yakınlarına ayrı verdiği o güven ve sizi rahatlatan sanki aileden biri gibi olan Korhan hocamıza denk gelen şanslı insanlardan biriyiz.Hocamız anneme yumurtalık ve karın içi kanseri teşhisini koyup ekibiyle birlikte laparoskobiyle başladığı ameliyatı karın içi, rahim, yumurtalık hepsi birlikte açık ameliyata geçip büyük ve başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi. Ameliyat öncesi gerek ameliyat sonrasi hatta ve hatta ameliyat sırasında bizi haberdar edip desteğini asla esirgemedi.Biliyoruz ki bu uzun bir süreç ve hocamızın bize dediği artk hep birlikteyiz bu bile sizi rahatlatan en güzel cümledir.ve en önemlisi annemin şuan iştahı açıldı ve yemek yiyebiliyor öyle bir güven veriliyor ki size her türlü sıkıntı da rahatlıkla arayıp samimiyetleriyle bilgilendirme yapıyorlar çok doktor gezmiş biri olarak söylemeliyim ki hiç şüphe etmeden gözü kapalı güvenip kendisine teslim olabilirsiniz. Gerçekten Korhan hocamıza ekibine sıcakkanlı sekreteri Gamze hanıma çok ama çok tşkr ederiz.. Doğru Doktor , doğru teşhis, doğru tedavi hayat kurtarır..

K… U… 13-04-2021

Harika bir doktor ilgili sonuç olarak işindede insanlığındada muhteşem bir insan

Pı.. As..  02.03.2021

Hocamızı ve tüm ekibini hayatımızdaki şansımız olarak görüyoruz, annemizi son anda kötü gidecek bir deneyimden kurtardı. Ben anneme 10000 km uzaktayken anneciğim hocamızın sihirli ellerine emanetti. Çok şükür ameliyatımız çok güzel geçti ve annem hiç birimize gerek duymadan toparlanma sürecine girdi.( Annemin yaşı 60 ve rahimde kanser tanısı, rahim ve yumurtalık alindi) Hocamıza ve tüm ekibine minnettarız. Iyi ki varlar..

Müj.. Ak..

Anneme 80 yaşında yumurtalık kanseri teşhisi konulmuştu. Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda Prof. Dr. Korhan Kahraman hocamızı bulduk. Annemizin ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş ameliyat öncesi ve sonrası tedavi süreciyle bizzat ilgilenmiştir. Bir yılı geride bıraktık. Prof. Dr. Korhan Kahraman hocamıza sonsuz teşekkürler iyi ki varsınız.

Hak.. Uys…
Annemin yumurtalık kanseri ameliyatı ve sağlığı boyunca her anıyla tek tek ilgilenerek hiç bir şekilde yalnız bırakmayan mükemmel bir insan hocamız Prof. Dr. Korhan Kahraman ve aynı zaman da güler yüzlülüğü ve ilgisiyle bize destek olan sekreteri Gülnur Hanımʼa şükranlarımızı bir borç biliriz ve teşekkür ederiz. Herkesten Allah razı olsun der sevgi ve saygılarımı sunarım. En büyük zenginlik SAĞLIKTIR.

Zai..cha..
Gorgeous Prof. Dr. Korhan I am grateful that God sent me to you to help me beating cancer. May god bless you and your family. May god give you the strength to get through each day and prosper the work of your hand.

19.06.2020
Sevgili doktorcum 6 yıl önce beni İstanbul Acıbadem Hastanesiʼ nde ameliyat etmişti. Rahim ağzı kanseriydim. Hünerli elleriniz sayesinde yaşadım. Yeni diller yeni coğrafyalar gördüm. Hiç bir zaman unutmadık sizi..

Özl… Er…
Bir rahatsızlıktan dolayı Şanlıurfaʼ da özel bir hastaneye gittim kadın doğum uzmanı şüpheli bir durum olduğunu söyledi ve beni orada başka bir doktora sevk etti. Allah razı olsun bize çok yardımcı oldular fakat Urfa şartlarında bir neticeye varamadım. Tam 50 gün boyunca patoloji her türlü tahlil film derken teşhis konulamadı. Bana Adana ya git dediler orada da yaklaşık bir ay hiç bir netice alamadık. Sonunda Prof. Dr. Korhan Kahraman hocamızın ismini duyduk ve aradık özel muayenehanesine gittik asistanı Gülnur hanım bizi çok güzel karşıladı çok sıcak kanlı Hocamız muayene sonrasında Over kanseri teşhisi koydu ve ertesi gün Ameliyat oldum. Sonrasında kemoterapi gördüm Hocamızdan Allah razı olsun her zaman soruyor ilgileniyor gerçekten önce Allahʼın sonra Prof. Dr. Korhan Kahraman hocamız sayesinde inşallah iyileştim.

Dür… Top…
Korhan Hocam 10 ay önce annemin tüm vücudunu saran, son evreye gelmiş olan kanser ameliyatını gerçekleştiren doktorumuzdur. Ameliyat öncesi ve sonrası bizimle yakından ilgilenmiştir. En ufak sorunumuz olsa aradığımızda yardımlarını esirgememiştir. Ne mutlu bize Korhan Hocamızla tanıştık ve ameliyatı hocamıza yaptırdık. Allah razı olsun hocamızdan. Tüm içtenliğimle herkese tavsiye edeceğim sayılı doktorlarımızdandır.

Yumurtalık (Over) Kanseri

Bu yazıda, yumurtalık kanseri başlığı altında, en yaygın (%90) görülen ve “epitelial” tip olarak tanımlanan yumurtalık kanseri, asıl olarak işlenmiş olup, diğer tipler olan “germ hücreli” ve “sex-cord stromal” ve “diğer” başlığı altında toplanan tümörlerden ayrı bir başlık altında bahsedilecektir.

Yumurtalık kanseri tüm kadın üreme sistemi kanserleri arasında en yüksek ölüm oranına sahip kanser olup, Türkiye’de, kadın kanserleri arasında 7. sıklıkta ve kadın üreme organları kanserleri arasında rahim kanserini takiben 2. sıklıkta görülmektedir. Yaşam boyu risk oranlarına bakacak olursak; 70 kadından 1’i yaşamı boyunca yumurtalık kanseri olacak ve 100 kadından biri bu kanser nedeniyle ne yazık ki hayatını kaybedecektir. Yumurtalık kanserleri (epitelial tip) sıklıkla 50 yaşın üzerinde menapozu yaşamakta olan kadınlarda görülmekte olup ortalama görülme yaşı 63’dür.

Diğer kadın üreme sistemi kanserlerinden farklı olarak tanı anında hastaların büyük bir kısmında (%65-75) kanser ileri evrededir (Evre 3, Evre 4). Bu nedenle yumurtalık kanserinin tedavisi, göreceli olarak daha zor ve nüks (tekrarlama) oranları daha yüksektir. Epitelial tip yumurtalık kanseri, tüp ve karın zarının epitalial kanserleri ile ortak özelliklere sahip olup tedavi yaklaşımları benzerdir.

Özellikle 1990’lı yıllardan itibaren, cerrahi ve tıbbi (ilaç) tedavi yöntemlerindeki ilerlemelere paralel olarak yumurtalık kanseri tedavi sonrası sağ kalım oranlarında anlamlı bir artma ve ölüm oranlarında anlamlı oranda bir azalma olmuştur. Bu oran, 1970’lerin ikinci yarısı ile kıyaslandığında ölüm oranlarında görülen 3 kat azalma ile daha da dikkat çekmektedir.

Yumurtalık Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Yumurtalık kanserleri için ortaya konmuş net bir risk faktörü olmamakla beraber, bazı durumlar yumurtalık kanseri için riski arttırmaktadır. Bunlar; erken adet görme yaşı, geç menapoz yaşı, çocuk sahibi olmamış olmak olarak sıralanabilir. Diğer yandan doğum kontrol hapı kullanımı riski azaltmaktadır. Yumurtalık kanserlerinin büyük bir kısmı (%90) “sporadik” yani ortaya konulmuş bir genetik yatkınlık olmadan olup, %10’luk bir kısmıysa, ailesel geçiş gösteren ve yumurtalık kanserine yatkınlık gösteren kalıtımsal sendromlar (BRCA 1, BRCA2) ile ilişkilidir.

Doktora Danış

Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Doktora Danışın
Yumurtalık Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Ne yazık ki, yumurtalık kanseri erken evrede çoğu zaman bir belirti vermemektedir ve belirti vermeye başlamış kanserlerin büyük bir kısmı ileri evrededir.

Sık görülen yumurtalık kanseri belirtileri:

 • Karında şişlik
 • Karın ve/veya kasık ağrısı
 • Yeme içme zorlukları
 • Sindirim sistemi problemleri

Daha nadir görülen belirtiler:

 • Solunum sıkıntısı
 • İdrar problemleri (sık idrara yapma ihtiyacı, idrar miktarında azalma, böbrek yetmezliği bulguları, kanlı idrar)
 • Dışkılama zorlukları, kanlı dışkılama
 • Menapoz sonrası vajinal kanama
 • Boyunda veya köprücük kemiği üzerinde şişmiş lenf bezi

Yumurtalık Kanseri Tanısı Nasıl Konulur

 Öncelikle belirtmek gerekir ki, yumurtalık kanserinin gerçek (nihai) tanısı ameliyat sırasında ve sonrasında konulmaktadır. Ameliyat öncesi yapılan incelemeler, sadece “olası tanıyı” ortaya koymakta ve ameliyat planının doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Yumurtalık kanseri “ön/olası tanısı”, yukarıda sıralanan şikayetleri olan hasta grubunda yapılan görüntüleme tekniklerinden bir veya birden fazlasının kullanımı ile konulur. Bu yöntemler, ultrasonografi (vajinal ve/veya karından), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), Pozitron Emisyon Tomografisi (PET)’dir.

Bu görüntüleme yöntemleri ile sıklıkla saptanan bulgular şunlardır:

 • Bir veya iki yumurtalıkta kanser şüphesi uyandıran kitle veya kitleler.
 • Karında sıvı varlığı (asit sıvısı)
 • Omentum (karın ön duvarını perde şeklinde örten karın zarı) tutulumunu gösteren bulgular (omental cake)
 • Karın boşluğunda herhangi bir yerde implant olarak adlandırılan tümöral kitleler
 • Karın arka duvarının önünde seyreden ana damarların etrafındaki lenf bezlerinde tutulum bulguları

Daha az sıklıkla görülen bulgular:

 • Göğüs kafesinde sıvı varlığı
 • Göğüs kafesini döşeyen zarda (plevra) veya içerisindeki (mediasten) lenf bezlerinde tümöral implantlar.
 • Karaciğer veya dalakta tümöral implantlar
 • Karın dışı metastaz bulguları (çok nadir): Beyin, akciğer, boyun, köprücük kemiği veya kasık-bacak bileşkesindeki cilt altı lenf bezlerinin tutulumu

Gerekli durumlarda, bu görüntüleme yöntemlerine ilaveten, barsakların iç kısmının incelenmesi (rekto-sigmoidoskopi), idrar torbasının iç kısmının incelenmesi (sistoskopi) yapılabilmektedir.

Epitelial yumurtalık kanserlerinin önemli bir kısmında, özellikle Ca125 olarak adlandırılan kanser belirtecinin kan seviyesi yüksek saptanmaktadır. Diğer yandan, özellikle yumurtalıkta sınırlı erken evre kanserlerde, Ca 125 seviyeleri çoğu zaman normal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karında asit sıvısı veya göğüs kafesi içerisinde sıvı olan hastalarda bu sıvıdan örnek alınarak kanser hücresinin gösterilmeye çalışılması ameliyat öncesi tanıda zaman zaman kullanılabilen bir yöntemdir.

Yumurtalık kanseri şüphesi olan hastalarda kimi zaman laparoskopi olarak adlandırılan karına bir kesi yapılmadan 0.5-1cm deliklerden karın boşluğuna bir kamera ve ek enstrümanların yerleştirilmesi ile gerçekleşen operasyon gerekebilmektedir.

Yumurtalık kanserinde laparoskopi uygulamasını gerektirebilen başlıca durumlar şunlardır:

 • Ameliyat öncesi tanının şüpheli olduğu durumlar: Bu durumda hastaya öncelikle laparoskopi yapılmakta. Laparoskopik izlem ve ameliyat sırasında çalışılan hızlı patoloji (Frozen/Section) sonucunda tanı gerçekten kanser ise açık ameliyata geçilmektedir.
 • İleri evre kanserli hastalarda ve ameliyat öncesi kemoterapi (neo-adjuvan) kullanımı ihtimal dahilinde olan hastalarda, hastalığın yaygınlığının değerlendirilmesi ve alınan biyopsiler ile kemoterapi için şart olan doku tanısının teyit edilmesi
 • Tedavi amaçlı; özellikle erken evre hastalarda operasyonun tamamının kapalı yöntemle yapılması
 • Nükslerin değerlendirilmesi ve tedavisi

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanseri tedavisi, çoğu zaman sonrasında ilaç (kemoterapi) tedavisi de almayı gerektiren, ayları, hatta nüks etmesi durumunda yılları kapsayan bir süreçtir. Bu tedavi sürecinin en önemli basamağı uygulanan cerrahi operasyonun başarısıdır. Bu başarı için, cerrahinin, etkin ve güvenilir olarak, bu alanda özel eğitim görmüş kişiler (jineko-onkolog) kişiler tarafından uygulanması en önemli faktördür.

Yapılan çalışmalar açık olarak göstermektedir ki yumurtalık kanseri cerrahisinin başarısı, sağ kalım ve şifa oranlarını etkileyen en önemli faktördür. Yumurtalık kanser cerrahisinde amaç, görünür kanser hücrelerinin tamamen yok edilmesi, eğer ki bu başarılamıyorsa, en azından 1 cm’nin üzerinde boyuta sahip kanser topluluklarının yok edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda yapılan kanser cerrahisi şu ameliyat kısımlarından oluşmaktadır; yumurtalıkların tüpler ve rahim ile birlikte çıkartılması, karın ön duvarını örten perde şeklindeki karın zarının (omentum) çıkartılması, karın boşluğunu döşeyen karın zarında tutulum var ise bu yapıların çıkartılması (peritonektomi), tutulum durumlarında diafragmı örten karın zarının soyulması (diafragm striping), karın arka kısmının ön tarafında ilerleyen ana damarların etrafındaki lenf bezlerinin temizlenmesi (lenfadenektomi), gözle görülür tüm tümör implantlarının temizlenmesi, gereklilik durumlarında; barsak çıkartılması (rezeksiyonu), dalağın alınması (splenektomi), appendektomi ve karaciğerin bir kısmının alınması işlemlerini kapsamaktadır.

Bu operasyon, çoğu zaman üreme organlarının tamamen kaybına, dolayısıyla çocuk sahibi olmanın artık gerçekleşememesine neden olmaktadır. Bu durum, hastaların büyük bir kısmının menapoz sonrası kadınlar olması nedeniyle büyük bir sorun olmazken, menapoza girmemiş ve henüz ailesini tamamlamamış kadınlarda bir problem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu grup hasta için, rahmin ve eğer mevcutsa sağlam yumurtalık ve tüpün bırakıldığı cerrahi prosedürler (doğurganlığı koruyucu cerrahi) uygulanabilmekle beraber, bunların uygulanabilmesi için hastalığın erken evrede olması ve ek diğer bazı kriterlerinde uygunluğu gerekmektedir.

 Yumurtalık Kanseri Tedavisinde Kemoterapi Kullanımı

Yumurtalık kanser tedavisinde kemoterapi kullanımı başlıca 4 başlık altında incelenebilir:

 • Ameliyat sonrası yardımcı (adjuvan) tedavi olarak: Bu durum, kemoterapinin en sık kullanım şeklidir ve Evre 1 A/B (düşük dereceli, düşük riskli) hastalık dışındaki tüm hastalarda kemoterapi kullanımı gerekmektedir. Amaç, ameliyat sonrasında varlığını sürdürdüğü bilinen ya da düşünülen kanser hücrelerini yok etmektir.
 • Ameliyat öncesi yardımcı (neo-adjuvan) tedavi olarak: Bu kullanımın amacı; ilk operasyonda etkin (optimal) bir cerrahi başarısı öngörülemiyorsa ve/veya optimal bir cerrahi ancak çok fazla organ kaybı ile sonlanacaksa veya hastanın ek tıbbi hastalıkları, radikal bir operasyonun uygulanmasına engel teşkil ediyorsa, bu durumlarda, kanserin toplam volümünü azaltıp, daha sonra yapılacak asıl ameliyatın uygulanabilmesine olanak sağlamaktır.
 • Ameliyat sırasında (intra-operatif): Sıcak kemoterapi olarak adlandırılan bu kemoterapi tipinde (HİPEK, HIPEC), ameliyat yapıldıktan sonra karın içerisine, ısıtılmış kemoterapi ilaçları, özel bir pompa sistemi yardımıyla uygulanmaktadır.
 • Hastalığın tekrarlaması nedeniyle uygulanan kemoterapi: Yumurtalık kanseri tedavisi sonrası hastalığın nüksetmesi durumunda tekrar kemoterapi kullanımı gerekebilir. Bu durum, yeni bir ameliyatın öncesi veya sonrasında olabildiği gibi, yalnız kemoterapi uygulaması, şeklinde de olabilir. Bu durumda kemoterapi seçeneği ilk uygulanan kemoterapinin aynısı olabildiği gibi sıklıkla başka tedavi protokollerinin kullanımı ile olmaktadır.

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Sonrası Takip Nasıl Olmalıdır?

Yumurtalık kanseri sonrası nükslerin önemli bir kısmı ilk yıllar içerisinde olmaktadır. Özellikle ilk 2 yıl önemlidir. Beş yıl hastalığın hiç tekrar etmemesi durumunda genel olarak şifadan bahsedilebilir. Ancak 5 yıldan sonra da nükslerin olabileceği unutulmamalıdır.

Bizim uyguladığımız genel takip protokolü. Ameliyat sonrası ilk 2 yıl 2-4 ay aralıklarla, 2.-5. yıllar arasında 3-6 ay aralıklarla. Beşinci yıldan sonraki yıllar için, 6-12 ay aralıklarla: Jinekolojik muayene, jinekolojik ultrasonografi, tümör belirteçlerinin (CA 125 ve bazen diğerleri) çalışılması ve yıllık olarak tüm karın içerisinin uygun bir görüntüleme yöntemi (tüm batın ultrasonografi veya BT veya PET) ile taranması şeklindedir.

Prof. Dr. Korhan KAHRAMAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Randevu Al